blog

Prosty sposób na zapamiętywanie tego, co wylatuje Ci z głowy

Przed snem powtarzasz sobie w myślach, że musisz jutro zadzwonić do ciotki bo ma imieniny, przed wyjściem z domu kilka razy upominasz się aby wziąć parasol, bo popołudniu będzie padać, a idąc do sklepu kilka razy mówisz sobie ,,tylko pamiętaj o tym jagodowym sosie do lodów”. I nie wiesz jak to możliwe, że każda z tych rzeczy jakoś magicznie ulatnia Ci się z głowy. A przecież Dorota na kanale tyle razy mówiła, że mam taki potencjał, że taką genialną pamięć a tymczasem mój mózg zupełnie mnie nie słucha

 

No więc od początku. Genialny jesteś, ale samo mówienie sobie w myślach, że masz o czymś pamiętać jest bardzo nieefektywne! Dużo rzeczy do siebie mówisz jednak Twój mózg to nie alladyn, który siedzi w głowie i wysłuchuje Twoich życzeń ale konkretne narzędzie, które rządzi się swoimi prawami.

 

Co więc możesz zrobić, jeśli notorycznie o czymś zapominasz?

Możesz skorzystać z tak zwanych ,,przypominaczy przedmiotowych”. Wyobraź sobie że jesteś już w łóżku, prawie zasypiasz, i nagle przypominasz sobie o tym, że jutro mija termin przeglądu samochodu, oddania książki do biblioteki lub musisz odebrać paczkę z poczty bo dostałeś już 5 awizo. Za nic nie chce Ci się wstawać i zapisać tego na kartce jednak chcesz to zapamiętać. Weź więc cokolwiek, co masz pod ręką i rzuć na podłogę, tak żebyś wstając od razu to zobaczył. Może to być długopis, poduszka czy nawet skarpetka. Czy to wystarczy? Nasze Babcie, które miały w zwyczaju zawiązywać supełki na chusteczkach dobrze wiedzą, że często taki przypominacz nie pomaga, bo nie pamiętamy co miał przypominać.

Dlatego zanim zaśniesz, poświęć kilka sekund na bardzo obrazowe skojarzenie przedmiotu ze sprawą do załatwienia np. wyobraź sobie że wielkimi długopisami mechanicy w warsztacie dokonują przeglądu Twojego samochodu, paczkę z poczty odbierasz na czerwonym dywanie gdzie przy fanfarach Pani podaje Ci pakunek na zdobionej poduszce, lub wyobraź sobie, że książkę do biblioteki wkładasz w wielką śmierdzącą skarpetę…Kiedy rano podniesiesz porzucony przedmiot z podłogi wystarczy że zadasz sobie pytanie: ,,co ja z nim wczoraj dziwnego robiłem?”. Jeśli Twoje skojarzenie było wystarczająco szczegółowe, nienormalne i zabawne to z pewnością przypomnisz sobie co masz do wykonania.

W podobny sposób skojarz inne rzeczy: kiedy chcesz o czymś powiedzieć koleżance przy kolejnym spotkaniu- skojarz ją w dziwny sposób z tym tematem, kiedy wychodzisz z domu- wyobraź sobie że przy otwieraniu drzwi tak niesamowicie leje, że tylko Twoja parasolka może Cię uratować, kiedy wiesz, że po powrocie do domu musisz nastawić pranie, wyobraź sobie że podczas wkładania drzwi do zamka wypływa z niej mnóstwo piany a progiem wyłażą mokre skarpetki.

 

Zdaje sobie sprawę, że dla osób niewtajemniczonych w nowoczesne techniki nauki tworzenie takich dziwacznych skojarzeń, może być co najmniej dziwne, jednak wierz mi że Twój mózg uwielbia zapamiętywać informacje podawane w takiej formie.

 

Bardzo mnie też ciekawi co Ty robisz, aby uczyć się coraz lepiej- zostaw mi wiadomość w komentarzu

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego jak możesz ułatwić sobie zapamiętywanie i szybką naukę koniecznie skorzystaj z mojego bezpłatnego Mini Kursu Efektywnej Nauki: http://dorotafilipiuk.pl/produkty/mini-kurs-efektywnej-nauki/

Zapraszam Cię również na cyklicznie prowadzony webinar na temat pracy z tekstem– jak lepiej się skupić podczas czytania, jak więcej zapamiętywać i czytać szybciej. Link do zapisów znajdziesz w opisie do tego filmu. W szkoleniu możesz wziąć udział zupełnie bezpłatnie: http://bit.ly/2FwU9Nf

 

Jak zawsze zachęcam Cię do dzielenia się wiedzą ze swoimi znajomymi przez udostępnienie tego filmu a także do subskrybowania tego kanału i obejrzenia innych moich filmów, które w znacznym stopniu mogą ułatwić Ci życie. Do zobaczenia!

Dorota

Zobacz również: