Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego np. białe kozaczki kojarzą się z brakiem profesjonalizmu a założenie okularów wzbudza zaufanie? Dlaczego tak jest, że jednym ludziom z łatwością ufamy a inni nie zachęcają nas nawet do kontaktu? W nagraniu ,, Co Twój wygląd mówi innym o Tobie?” prosiliście mnie o to, abym dała Wam sprawdzone wskazówki na budowanie swojego wizerunku co z przyjemnością robię. W tym nagraniu poznasz aż 20 sposobów na to, jak m.in. wzbudzać zaufanie i budować wizerunek eksperta w swojej dziedzinie.
A wszystko na planie mojej sesji wizerunkowej!
A czy wiesz, że w tym tygodniu mój kanał na YouTubie obchodzi swoje pierwsze urodziny? Z tej okazji zapraszam Cię na urodzinowy live na kanale, który odbędzie się 6.09. (środa) o godzinie 20:00. Będę mówiła m.in. o tym w jakie kompetencje warto inwestować w dzisiejszym świecie, odpowiem na Wasze pytania i zdradzę przyszłe plany. Będzie mi bardzo miło kiedy przyjdziesz! Dorota
Jak już wiesz z odcinka ,,Co Twój wygląd mówi innym o Tobie”
nasz umysł posługuje się pewnymi skrótami myślowymi oceniając innych. Robisz to zupełnie nieświadomie, gdyż twój umysł szybko podejmuje decyzje na temat tego czy inna osoba może być uznana za przyjaciela czy za wroga.
Pod wspomnianym filmem pojawiło się wiele komentarzy, że nie powinniśmy oceniać książki po okładce a ludzi po wyglądzie. I to jest jak najbardziej prawda! Tym bardziej, że jak się okazuje im bardziej kogoś lubimy, tym wydaje nam się bardziej atrakcyjny. Pamiętaj również, że mówiąc o tym, że oceniamy ludzi po wyglądzie nie oznacza że oceniamy ich po urodzie. Na Twój wygląd wpływa nie tylko to jakie geny odziedziczyłeś po rodzicach, ale to czy się uśmiechasz, w jaki sposób się poruszasz, jak się ubierasz, czeszesz, jakie dodatki dobierasz, czy dbasz o higiene itd. A na to już masz wpływ.
Dzisiaj chcę Ci pokazać ogrom wskazówek dotyczących wizerunku biznesowego. Domyślam się, że część rzeczy może być dla Ciebie bezsensowna i sztuczna. Dlatego do obejrzenia tego odcinka zapraszam osoby, którym zależy na tym, aby były odbierane jak najbardziej profesjonalnie przez otoczenie, budziły zaufanie i sympatie.
Nagrywam dzisiejszy odcinek w bardzo nietypowym miejscu- podczas sesji zdjęciowej biznesowej z Weroniką Markiewicz, która również jest nieodłącznym elementem budowania swojego wizerunku w sieci.
Mówiąc o wizerunku profesjonalisty nie mogę nie wspomnieć o tak zwanym efekcie aureoli, który mówi o tym, że jeśli dana osoba pozytywnie oceniana jest pod jakimś względem np. ma bardzo schludny wygląd to automatycznie przypisujemy jej inne pozytywne cechy np. to że jest pracowita, ambitna i można jej zaufać.
Jakie więc cechy wyglądu budują taki wizerunek? Zasada jest bardzo prosta- jeśli coś za bardzo odwraca uwagę od Twoich kompetencji a dokładnie od tego co mówisz, to znaczy że nie jest to profesjonalne. W domyśle oznacza to, że nie czujesz się wystarczająco ekspertem więc chcesz nadrobić czymś innym. A jak to wygląda w praktyce?
Wybieramy wszystkie dodatki stonowane. Zarówno kobiety jak i mężczyźni. Proste oprawki do okularów, nie za duże kolczyki, a jeśli kolczyki to brak naszyjnika- do 3 sztuk biżuterii maksymalnie. Nie za długie panokcie w stonowanych kolorach i naturalna fryzura, która nie zasłania Twojej twarzy- jeśli masz grzywkę która plącze Ci się obok nosa i chowasz się we włosach to wysyłasz tym samym znak, że brak Ci pewności siebie. U mężczyzn dopuszczalne ozdoby to oczywiście zegarek (jego kwota nie powinna być jednak wyższa niż trzykrotność pensji), spinki do koszuli i uwaga- pióro. Noszenie spinek do krawata jest zarezerwowane dla kelnerów, aby im nie wpadł krawat do zupy klienta 😉
U mężczyzn w doborze ubrania duże znaczenie ma matematyka– kołnierzyk koszuli powinien być dopasowany do szyji, wystawać około 2 centymetrów nad kołnierzyk marnarki a mankiety koszuli powinny wystawać 2 centymetry nad rękawy garnituru. Krawat powinien kończyć się na klamerce paska (która im prostsza, tym lepsza) i być ciemniejszy niż koszula.
Jeśli jesteśmy już przy koszuli to warto wspomnieć, że nigdy nie zakładamy koszuli z krótkim rękawem, pod marynarkę a już na pewno nigdy nie zakładamy do niej krawatu co jest ogronym błędem.
Jeśli chodzi o fakturę, to najbardziej elegancka jest koszula gładka a następnie prążkowana. Koszula w kratkę to koszula sportowa i nie powinna być ubierana na eleganckie spotkania.
Wróćmy do Pań– jeśli chcesz być uważana za ekspertkę w swojej dziedzinie to nie sprowadzaj się do obiektu seksualnego! Możesz ubierać się kobieco, ale wszelkie przezroczystości, wzory w panterkę, skórzane spódniczki, koronkowe ubrania, bardzo opięte stroje czy odkryty dekold odbierają Ci Twój profesjonalizm i oznaczają jedno: ,,nie czuję się wystarczająco mądra, więc odwrócę Twoją uwagę czymś innym, abyś tego nie zauważył”. Zakładaj je ale nie do pracy.
Dlatego ramiona mamy zakryte, spódnice do kolan (spódnice maksi do kostek też są niestosowne), spodnie nie za bardzo opięte, buty zakrywające palce i pięty. A jeśli już jesteśmy przy stopach to pamiętaj, że lepiej mieć jedną parę skórzanych butów niż 10 byle jakich. Poza tym Panie pamiętają, że obcas obowiązujący w biznsie ma do 7 cm- wyższy postrzegany jest erotycznie. Co do rajstop- zawsze cieliste bez względu na porę roku. Panowie natomiast zakładają skarpetki, które zakrywają ich owłosioną i umięśnioną łydkę nawet wtedy kiedy siedzą. A kolor skarpetek? Dobieramy albo do butów, albo do spodni, chociaż jeśli jesteś najlepszy w branży i masz już staus super eksperta to nie zaszkodzą Ci nawet kolorowe w groszki.
Jeśli chodzi o kolory ubrań– oczywiście zakładamy te eleganckie, które kojarzą się z zaufaniem, wiedzą i otwartością, czyli na pewno nie… czarne! Czarny niestety nie zaprasza do kontaktu, gdyż jest to kolor, w którym jesteśmy najbardziej schowani- to on najbardziej kontrastuje z naszą skórą. Dlatego zamiast tego koloru sięgaj po grafity, szarości i odcienie niebieskiego.
Zarówno kobiety jak i mężczyżni mogą zakładać pastelowe kolory koszuli i wystrzegać się brązu który kojarzy się z biedą. I jeszcze jedna uwaga do kolorów i tkanin- wszystkie błyskotki, cekinki, cyrkonie i inne mienidła zostawiamy na wieczór! Jeśli już o 7 rano idziesz do pracy z błyszczącą torebką i świecidełkami na bluzce to co nałożysz idąc na wieczorną imprezę? To jest tanie, odwraca uwagę i mimo że tak powrzechne, kojarzy się ze słabym gustem.
A teraz kilka uwag dla osób które zniosą brak wytłumaczenia zasad logicznymi powodami. Pierwsza– męzczyźni powinni rozkompletowywać poszetkę z krawatem– nigdy nie powinny być z tego samego materiału. Druga to, że mężczyźni bez problemu mogą rozkompletować garnitur ze spodniami czego nie powinny robić panie z żakietem i spódnicą. Panie nie powinny również zakładać butów, torebek, rękawiczek i paska w tym samym kolorze, co u Panów oznacza dobry styl. Panowie powinni mieć też zawsze rozpięty dolny guzik marynarki. A Wy znacie jeszcze inne zasady, którym na próźno szukać logicznego uzasadnienia?
A o takich gafach jak widzicie na zdjęciach już nie będę nawet wspominać, bo sami wiecie o co chodzi 😉