blog

Dlaczego ludzie są tacy UPARCI?

Czy ludzie zawsze są obiektywni i racjonalni? Nie. Ty również nie jesteś. Twoje opinie wynikają ze zwracania uwagi tylko na takie informację, które potwierdzają to, w co wierzysz.Twój umysł jest cwany i zawsze jest po Twojej stronie, co nie zawsze Ci służy. Sprawdź dlaczego ludzie są tacy uparci.

Twoje wyobrażenie: twoje opinie są owocem racjonalnej i obiektywniej analizy.
Prawda: twoje opinie wynikają ze zwracania uwagi tylko na takie informację, które potwierdzają to, w co wierzysz

Wyobraź sobie taką sytuację: umawiasz się ze znajomym na kawę i rozmawiasz na temat diety wegetariańskiej, której nie jesteś zagorzałym zwolennikiem. Wymieniacie się poglądami, przedstawiacie odmienne punkty widzenia, po czym utwierdzasz się w przekonaniu że masz rację. Kolejnego dnia przeglądasz informacje w Internecie i widzisz wpis ,,5 zagrożeń diety wegetariańskiej”, następnie włączasz telewizor gdzie w wiadomościach podają, że w Niemczech zmarło dziecko, którego rodzice byli wege. Idziesz na zakupy i mijasz bilbord ,, Nie bądź wege, buduj masę” z wielkim osiłkiem pośrodku. Wieczorem na FB zwracają twoją uwagę posty znajomych z memami na temat tego, żeby wegetarianie nie jedli kamieni, bo też mają dusze itp. Co się dzieję? Czy ktoś próbuje ci coś powiedzieć? Nie, tak naprawdę jest to zupełnie normalne. Zanim rozmawiałeś z kumplem wiele razy napotykałeś takiego rodzaju informacje, jednak twój umysł nie koniecznie zwracał na nie uwagę. Posiadasz wewnętrzny filtr, który z całego chaosu informacyjnego, wyławia tylko to, co wiąże się z czymś co utkwiło na czubku twojego mózgu.

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem nowego samochodu, nagle widzisz wokół siebie mnóstwo takich samochodów, jeśli skończyłeś swój związek, każda piosenka, którą słyszysz, mówi o miłości. Gdy spodziewasz się dziecka- wszędzie zauważasz maluchy. Jeśli zakładasz firmę nagle wszędzie widzisz informacje o prowadzeniu działalności. Efekt potwierdzenia powoduje że oglądasz świat przez filtr. Podobnie jest z naszymi opiniami o świecie- czytamy książki i słuchamy ludzi, które je potwierdzają. Pragniemy mieć rację w tym, jak postrzegamy świat, a więc szukamy informacji, często nawet nieświadomie, które potwierdzają nasze przekonania a unikamy sprzecznych z nimi dowodów i opinii- jeśli jesteś zwolennikiem picia kawy, nie zauważasz artykułów które ostrzegają przed jej niekorzystnym działaniem na nasze zdrowie, za to chętnie dzielisz się memami na portalach internetowych, które mówią o jej dobroczynnym wpływie na nasze samopoczucie.

Jak się okazuję, jesteś skłonniejszy do poświęcania 36% czasu więcej na czytanie artykułu, jeśli zawiera on aprobowane przez Ciebie treści. Uwielbiasz prezenterów telewizyjnych i chętnie ich oglądasz jeśli ich filtr patrzenia na świat jest taki sam jak twój- oglądasz ich nie tylko dla informacji ale i dla potwierdzenia. Szukasz informacji które potwierdzają twoje przekonania i ignorujesz wszystko co im zaprzecza. Zawartość twojej biblioteczki i zakładki w twojej wyszukiwarce są jej bezpośrednim wynikiem.

Efekt potwierdzenia często jest przyczyną wielu kłótni gdyż jeśli spotkają się dwie osoby z innym filtrem patrzenia na świat to ciężko im dojść do konsensusu bo są w 100% przekonani że mają rację.
Jak więc być bardziej obiektywnym? Jeśli nie zwracasz uwagi na przeciwstawne sądy i opinie, szukasz potwierdzenia swoich racji np. w gazetach i książkach, możesz stać się tak pewnym słuszności swojego spojrzenia na świat, że nikt nie będzie w stanie cię od niego odwieść. Pamiętaj więc o tej pułapce umysłu i zawsze sceptycznie podchodź nawet do własnych poglądów. Jeśli jesteś zwolennikiem jakiejś tezy, np. żucia gumy po każdym posiłku, poszukaj informacji, które są jej zaprzeczeniem. W nauce tym bliższy jesteś prawdy, im uparciej szukasz przeciwstawnych dowodów. Może taka sama zasada powinna obowiązywać w przypadku naszych poglądów? Myślę że bardzo często znacznie ułatwiłoby to nam życie.
Z przyjemnością poznam Wasze opinie na ten temat.

Zapraszam Was też na FB gdzie już zamieściłam nietypową notatkę do tego video, którą możecie pobrać zupełnie za free:

https://web.facebook.com/instytuttalentu/photos/a.1616530505294152.1073741828.1583083041972232/1786075671672967/?type=3&theater 

Zobacz również: