Są takie osoby, których nie da się nie lubić– są sympatyczne, ale nie nachalne, świetnie się z nimi rozmawia, rewelacyjnie się czuje sam ze sobą.
Kto by nie chciał być jedną z takich osób. Jeśli i Tobie zależy, aby mieć lepsze kontakty z innymi ludźmi wdróż w życie te wskazówki:
3. Monika nigdy nie wdaje się w negatywne dyskusje na temat osób, których nie ma obecnie w towarzystwie. Ne tylko dlatego, że nie lubi plotek i mówienia o kimś za czyimiś plecami. Robi tak również dlatego, bo wie, że przymiotniki, których używa do opisywania innych, rozmówcy będą kojarzyć z… nią samą. Jeśli więc będzie mówić o tym jak ktoś nie jest wart zaufania, jest chamski i niemiły, inni, zupełnie nieświadomie te cechy mogą przypisać Monice. Zjawisko to nazywane jest spontanicznym przeniesieniem cech.
Badania opublikowane w Journal of Personality and Social Psychology wykazały, że efekt ten wystąpił nawet wówczas, gdy ludzie mieli świadomość, że pewne cechy nie opisują osób, o których mówią. Dlatego mów zawsze dobrze o innych! Unikniesz dzięki temu wielu nieprzyjemności a sam będziesz kojarzony jako bardzo pozytywna osoba!
4. To co powoduje, że lubimy inne osoby to fakt, że przy nich bardziej lubimy… siebie! W jaki sposób możemy to osiągnąć? Ten najbardziej oczywisty to mówienie komplementów. Jednak pamiętaj, że robienie tego nieumiejętnie może kojarzyć się z lizusostwem. To co jednak mówi nam, że ktoś inny jest fajny to… podobieństwo do nas! Bo przecież my chcemy mieć o sobie zawsze dobre mniemanie 😉 Tak więc, szukaj wspólnych cech z innymi osobami. I tu mam dla Ciebie ciekawostkę.
Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z University of Virginia i Washington University w St. Louis wśród rekrutów sił powietrznych wykazały, że badani lubili się bardziej, gdy mieli podobne… wady niż kiedy mieli podobne zalety.
Podobnie działa również mówienie o wspólnych antypatiach niż o tym co wspólnie lubimy.
Aby zaznaczyć podobieńswo, możesz też przyjąć podobną postawę ciała jak Twój rozmówca. Badacze Tanya Chartrand i John Bargh nazwali ten mechanizm „efektem kameleona”.
W serii eksperymentów sprawdzali, jaki wpływ na postawę wobec drugiego człowieka będzie miało kopiowanie jego ruchów. Poproszono dwoje uczestników o swobodną rozmowę, przy czym jeden z rozmówców, który był tak naprawdę asystentem badaczy, miał w połowie przypadków naśladować postawę i gesty drugiego uczestnika.
Efekt? Naśladowani bardziej polubili asystenta niż ci, których zachowania nie kopiowano. Jest to też świetny sposób na to, aby sprawdzić czy ktoś lubi Ciebie, gdyż jest to mechanizm nieświadomy. Jeśli widzisz, że po zmianie pozycji, ktoś po chwili również ją zmienia na podobną, możesz podejrzewać z dużym prawdopodobieństwem, że Cię lubi.
5. Patryk jest ekspertem w swojej dziedzinie. Świetnie zarabia, ma idealny związek, cudowne dzieci i piękny dom. Wszystko wydaje się być idealne, jednak Patryk nie tworzy takiego wizerunku. Chętnie śmieje się sam z siebie, pokazuje w czym sobie gorzej radzi, nad czym musi pracować. Opowiada jak doszedł do tego co ma popełniając liczne błędy. I to pokazywanie swojej prawdziwej twarzy, dystans do siebie i popełnianych błędów działa na innych jak magnes. Ty też pozwól sobie na pokazywanie swoich słabszych stron. Pamiętaj też, że szukanie pomocy u innych powoduje, że inni czują się ważni i potrzebni przez co również zdobywasz ich sympatię.
To oczywiście tylko kilka sposobów na to, abyś zjednał sobie ludzi.
Pamiętaj, że najważniejsze jest pozytywne nastawienie do ludzi, szczere zainteresowanie, uśmiech i przypisywanie dobrych intencji.
Wszystkiego dobrego!
Dorota